FANDOM


Jerzy Szumski
Szumski

Jerzy Szumski przy pracy (fot. Piotr Płaczkowski)

Imię autora Jerzy Ignaciuk (Szumski)
Urodzony 28 października 1951 roku, Warszawa
Zmarł 30 lipca 2000 roku, Olsztyn
Książki Testament rycerza Jędrzeja, Kindżał Hasan-beja, Bursztynowa Komnata tom 1-2, Złoto Inków tom 1-2 a także Floreny z Zalewa

Ogłolna informacja Edytuj

Jerzy Ignaciuk (Szumski) urodził się 28 października 1951 roku w Warszawie, ale całe dorosłe życie spędził w Olsztynie. Ukończył tu Wydział Pedagogiczny Wyższej Szkoły Pedagogicznej; był członkiem Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich; pracował w Wydawnictwie Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”.


Był laureatem nagród literackich: Wydawnictwa „Iskry” im. Stanisława Wyspiańskiego, im. Stanisława Piętaka i im. Biskupa Ignacego Krasickiego. Otrzymywał też nagrody za teksty na festiwalach poezji śpiewanej, studenckiej i religijnej. Zmarł w Olsztynie 30 lipca 2000 roku i spoczął na olsztyńskim cmentarzu komunalnym w Dywitach.

Twórczość Edytuj

Zadebiutował w 1978 roku tomikiem wierszy „Odwróceni od słońca”. Potem wydał: „Sonety cyrku Salto” i „Ojczyznę płaczę”, zbiory opowiadań „Łowca kamieni” i „Posłuszni” oraz powieści „Dwie”, „Martwe dzielnice” i „Tomasz niewierny”. Miał w dorobku śpiewogrę „Pieśń o drodze” i widowisko „Orataorium”. Pisał też książki dla dzieci (o przygodach Gacoperka), a po śmierci Zbigniewa Nienackiego podjął się kontynuacji serii Pan Samochodzik i....

Napisał następujące książki z serii Pan Samochodzik i... :Testament rycerza Jędrzeja, Kindżał Hasan-beja, Bursztynowa Komnata tom 1-2, Złoto Inków tom 1-2 a także Floreny z Zalewa.

Linki zewnętrzne Edytuj